جمعه 3 اردیبهشت 1389

            فرستادن انسان به فضا از دغدغه های سازمان فضایی ایران است


کارشناس علوم فضایی گفت: یکی از دغدغه های سازمان فضایی ایران فرستادن انسان به فضا است.


شهرام یزدانپناه امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به اینکه سازمان فضایی ایران حدود 10 سال پیش با توجه به افزایش نیازها و تمرکز فعالیتهای فضایی آغاز به کار کرد، بیان داشت: برای تشکیل این سازمان مدیران ارشد سازمانها و ارگانهای مختلف و هر شخصی که میتوانست در زمینه فضا کار مهمی انجام دهد در سازمان فضایی ایران جمع شده و کار خود را آغاز کردند.
وی با بیان اینکه در آن زمان قرار شد تا سازمان فضایی ایران زیر نظر اداره ارتباطات و فناوری اطلاعات کار کند، افزود: با تغییر نام مرکز دریافت تصاویر ماهوارهای به نام سازمان فضایی کشور این شرکت کار خود را به صورت رسمی آغاز کرد.
کارشناس علوم فضایی تصریح کرد: کشور ایران قدمهای زیادی را در زمینه ارسال انسان به فضا انجام داده است، در واقع مسئله فضا نیاز به فناوری پیشرفته، تجربه و برنامهریزی بلندمدت داشته به همین دلیل هر سازمان مبتدی قدم گذاشتن به فضا را مقدمهای بر پیروزی و پیشرفت خود میداند.
وی ادامه داد: دغدغه اصلی و مهم سازمان فضایی ایران ارسال انسان به فضاست که این کار با توجه به توان علمی بالای ایران امکانپذیر است.
یزدانپناه در مورد اینکه آیا زمین در حال گرم شدن است، اظهار داشت: گرم شدن سطح زمین سبب میشود فعالیتهای آتشفشانی بیشتر و سطح زمین خنک شود، در واقع این فرآیند زمان زیادی صرف کرده به گونهای که انسان قادر به دیدن آن نیست.
وی با اشاره به چگونگی جابهجایی مدار زمین گفت: جابهجایی زمین از مدار خود نیاز به انرژی بسیار زیادی دارد و این کار عملا بسیار سخت و دشوار است، در واقع باید یاد بگیریم به جای اینکه مدار زمین را جابهجا کنیم تا از نابودی زمین جلوگیری کنیم، خود را اصلاح کرده و از تولید موادی که سبب گرم شدن بیشتر زمین میشود، جلوگیری کنیم.
کارشناس علوم فضایی با بیان اینکه آسانسورهای فضایی سبب تسهیل ارتباط با فضا میشود در مورد چگونگی کار آنان اظهار داشت: اگر جسم عظیمی را در مدار که سرعت قرار گیری جرم در آن با سرعت چرخش زمین دور مدار خودش برابر است، قرار دهیم و از آن طنابی به زمین بفرستیم این طناب در خط استوا به یک اقیانوس رسیده که آن را به درختی گره زده و از آن برای رسیدن به فضا استفاده میکنیم، کار آسانسورهای فضایی نیز دقیقا به همین شکل است

کد موسیقی برای وبلاگ