X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
یکشنبه 14 شهریور 1389

 


به گزارش خبرگزاری فارس، امیر احمد میقانی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) در خصوص تبیین ویژگی‌ها ومختصات شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور، این شبکه را مجموعه ای دانست که جهت فرماندهی وکنترل بر عملیات کلیه یگانها و تجهیزات پدافند هوایی کشور طراحی شده است که از طریق امکانات و ساز وکارهای ایجاد شده، فرمانده قرار گاه پدافند هوایی می‌تواند عملیات کلیه یگانهای خود را هدایت ونظارت کند.

میقانی عملیات هوایی را با توجه به ماهیت آن، نیازمند دقت و سرعت بالا معرفی کرد و افزود: در عملیات هوایی با اهدافی از هواپیماهای تاکتیکی گرفته تا موشک‌های بالستیک و کروز روبرو هستیم که با سرعت بالا و جهت حمله به مراکز حیاتی و حساس در حرکتند، بنابراین بایستی یک سیستم هماهنگ بتواند اطلاعات مربوط به آنها را در اسرع وقت جهت اتخاذ تصمیم صحیح و اجرای عملیات مقابله‌ای سریع به یگانهای پدافند هوایی در سراسر کشور برساند.

وی ادامه داد: بی شک هدایت وکنترل سامانه‌های پدافندی (اعم از هواپیماهای طرح پدافندی، مجموعه عظیم راداری، سامانه‌های جمع آوری اطلاعات، یگانهای موشکی، هزاران جنگ افزار پدافندی با قابلیت‌ها و ماموریت‌های متفاوت و هزاران عنصر دیده‌بان هوایی و...) که جهت مقابله با حملات هوایی استفاده خواهند شد هماهنگی بسیار بالایی را نیاز دارد و این مهم اساس و هدف طراحی شبکه یکپارچه پدافند هوایی است.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) خاطرنشان کرد: در این شبکه یکپارچه پدافند هوایی است که ایجاد امنیت در فضای کشور برای هواپیماهای خودی و مجاز و ناامن کردن این فضا برای هواپیماهای بیگانه و متجاوز احتمالی با بهره‌گیری از سامانه‌های پدافندی شکل می‌گیرد.

* هماهنگی کامل یگان‌های پدافند هوایی نیروهای مسلح با فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاء(ص)

میقانی درباره نحوه تعامل یگان‌های مختلف نیروهای مسلح در مواقع بروز بحران و هماهنگی آنها تحت یک شبکه یکپارچه پدافند هوایی، نیز تصریح کرد: مسوولیت دفاع از آسمان کشور به عهده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) ارتش است که این ماموریت را با نیروهای تحت تابعیت و کنترل عملیاتی خود انجام می‌دهد و نیروهای پدافندی ارتش، سپاه، ناجا و بسیج تحت کنترل عملیاتی این قرارگاه قرار دارند.

وی همچنین اظهار داشت: وظایف هر یک از نیروها که به نحوی در شبکه یکپارچه پدافند هوایی مسئولیت‌هایی دارند، به خوبی مشخص شده واساساً فلسفه وجودی شبکه یکپارچه پدافند هوایی ایجاد هماهنگی در سطح کلیه نیروها است که نیروها یکپارچه عمل کنند و در تمامی شرایط (عادی، بحران و جنگ) یگان‌های پدافندی در شبکه قرار دارند و از دستورات شبکه متابعت می‌کنند.

* تاکتیک‌های کنترلی پدافند هوایی کشورمان در دنیا منحصر به فرد است

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) با بیان اینکه اساساً هر کشوری که خواهان حفاظت از قلمرو هوافضایش باشد نیاز به شبکه یکپارچه دفاع هوایی دارد، گفت: هر کشوری متناسب با سطح توان نظامی خود از این امکانات برخوردار است و هر چقدر شبکه توانمندتر باشد درصد مخاطرات پروازهای داخلی کاهش یافته و امکان سوء استفاده دشمن از شبکه منسجم به حد اقل می‌رسد.

میقانی به روزنامه اطلاعات افزود: شبکه یکپارچه پدافند هوایی قرارگاه پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که کلیه مبادی مرتبط با فضای کشور نیز به آن متصل هستند دارای ویژگی‌های خاصی از جمله قابلیت هدایت و کنترل یگانهای پدافند هوایی با بهره گیری از سامانه‌های امن ارتباطی و با استقلال تاکتیکی در مناطق مختلف، تصمیم‌گیری سریع، هوشمند و متمرکز، تحرک و قابلیت انعطاف بالا، بومی بودن و وابسته نبودن به امکانات خارجی است که در بحث تاکتیکی نیز به لحاظ طراحی تاکتیک‌های کنترلی متفاوت که وظایف عناصر اجرایی شبکه را در مواقع بحرانی نیز مشخص کرده، منحصر به فرد است.

* هیچ نقطه کوری برای ورود هواپیماهای رادار گریز دشمن به کشورمان وجود ندارد

وی همچنین به توانمندی‌های راداری و دیده‌بانی پدافند هوایی کشورمان در خصوص کشف و ره‌گیری انواع هواپیماهای رادار گریز اشاره کرد و افزود: در این زمینه توانمندی‌های راداری ما درحدیست که نقطه کور راداری در کشور نداریم و روز بروز هم در حال تقویت این وضعیت هستیم.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) با تاکید بر اینکه جهت کشف هواپیماهای رادارگریز درابعاد مختلف تکنیکی و تاکتیکی اقدامات گسترده و موفقی درمجموعه قرارگاه پدافند هوایی انجام شده و پروژه‌های عدیده‌ای نیز در دست اجراست، خاطرنشان کرد: ارتش جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر به سامانه‌های راداری و سیگنالی با قابلیت کشف اینگونه پرنده‌ها تجهیز شده و از طرف دیگر جهت تقویت وضیعت فعلی نیز پروژه‌های متفاوتی در دست اجراست که بعضاً مراحل پایانی را پیش رو دارند.

میقانی که به روزنامه اطلاعات گفتگو می‌کرد در رابطه با شبکه دیده‌بانی کشور نیز گفت: این شبکه بطور هوشمندانه‌ای در سراسر کشور ساماندهی شده و به سامانه‌های هوشمند الکترونیکی دیده بانی مجهز گردیده که اطلاعات هرنقطه‌ای را در مدت چند ثانیه در اختیار شبکه قرار می‌دهد و در این خصوص نیز در موضعیت مناسبی قرار داریم.

* توانمندی چشمگیر پدافند هوایی در کشف و انهدام موشک‌های کروز

وی به اهمیت نقش پدافند هوایی در در خصوص ساخت رادارهای پسیو تصریح کرد: خوشبختانه صنعت ساخت رادار در کشور در سطح بسیارمطلوبی قرار دارد به گونه‌ای که ما هر روز شاهد ارائه محصولات متنوع، با قابلیت بالا و متناسب با تهدید قرار داریم. یعنی وضعیت بگونه‌ایست که توانمندی طراحی و ساخت رادار در باندهای مختلف فرکانسی، با بردهای متفاوت (برد کوتاه، متوسط و برد بلند) بصورت فعال و غیر فعال مجهز به سامانه‌های جنگال و با ویژگیهای خاص وجود دارد و همه اینها در سایه اعتماد به نفس و توکل به خدا انجام شده است.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) ادامه داد: در بحث مقابله با موشک‌های کروز سالهاست مطالعات و اقدامات بسیار خوبی انجام شده و امروز بحمدلله در سطح تجهیزات مورد نیاز در حوزه کشف و مقابله و همچنین طراحی تاکتیک‌های مقابله‌ای، اقدامات ارزشمندی انجام شده است بطوریکه زیر ساختهای ایجاد شده باعث شده در کشف و مقابله و انهدام موشک های کروز بسیار توانمند باشیم.

* رژیم صهیونیستی در حد و اندازه تهدید ایران نیست

میقانی در خصوص موضوع تهدیدات علیه جمهوری اسلامی ایران نیز گفت: دشمنان در طول 32سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره به دنبال فرصتی برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی بوده و هستند اما همواره با عنایت خاص پروردگار و درایت بنیان گذار کبیر انقلاب و هوشمندی رهبری فرزانه و مقام عظمای ولایت در هدایت‌های بموقع و مستمر مردم شریف و نیروهای مسلح، ناکام مانده‌اند و امروز ما با حمایت‌های فرماندهی معظم کل قوا با افزایش سطح آمادگی رزمی به چنان توانمندی در ابعاد مختلف دفاعی رسیده ایم که آمادگی پاسخ کوبنده به هر گونه اقدام نظامی علیه کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را داریم.

وی این تهدیدات را عملیات روانی دشمن دانست و افزود: آنها امروز در شرایط سخت و شکننده‌ای قرار داشته و توان تعرض در شرایط فعلی را ندارد و صهیونیست‌ها هم با توجه به معضلات شکننده‌ای که دارند در حد و قواره‌ای نیستند که بتوانند ما را تهدید کنند، وقتی آنها در جنگ با حزب الله لبنان و حماس شکست می‌خورند، جرات تعرض به ایران را ندارند.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص)، سیاست صهیونیست‌ها را تابعی از سیاست امریکا دانست و گفت: ما در برابر تهدیدات آمادگی کامل داریم و در سالهای اخیر هم با ایجاد تحول در توان رزم به توانمندی‌های خوبی دست یافته‌ایم که اگر جسارتی علیه خاک کشورمان بشود، آنها غافلگیر خواهند شد و جواب ما پشیمان کننده خواهد بود.

* نقش مهم دانشگاههای کشور در کنار صنایع نظامی در قطع وابستگی به بیگانگان

میقانی در خصوص توان بومی‌سازی و ساخت انواع تجهیزات دفاعی در کشور نیز گفت: سالهای قبل از انقلاب و دفاع مقدس، ما کشوری کاملاً وابسته (در تمام ابعاد) بودیم، به ویژه در صنایع نظامی و در تکنولوژیهای پیشرفته نظامی، اما دوران دفاع مقدس و تحریم‌های پیاپی که به تعبیر معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(ره) یک نعمت برای ما بود موجب شده امروز، نیروهای مسلح، صنایع نظامی و دانشگاههای کشور در راستای قطع وابستگی گامهای بلندی بردارند.

وی افزود: در ابتدا، نیروهای نظامی، به ویژه در قلمرو هوایی مصمم شدند تا امور مربوط به نگهداری، اوورهال، بازسازی، بهینه‌سازی و نهایتاً آماده و سر پا نگه داشتن تجهیزات موجود را با (اتکا به ایمان و دانش متخصصین) انجام دهند و در جهت ساخت سامانه‌های راداری در بردهای مختلف، سامانه‌های موشکی کاملاً بومی، سامانه های جمع آوری اطلاعات الکترونیکی، سیستم‌های بصری و الکترواپتیک و خلاصه در تمام ابعاد اقدامات عظیمی انجام شود که حاصل آنها پیشرفت های فعلی است.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) ادامه داد: امروز عزیزان ما در مجموعه قرارگاه پدافند هوایی در امور نگهداری، بهینه سازی، اورهال و طراحی و ساخت سامانه‌های پدافند هوایی خود کفا هستند و به حول و قوه الهی کلیه نیازمندی‌های تجهیزاتی در داخل کشور ساخته می‌شود که پیشرفتهای علمی و فن‌آوری کشور بسیار افتخار آمیز و شگفت آور است که توانایی‌های ما را در بعد پدافند هوایی متحول کرده است.

* سامانه‌های پدافند هوایی با برد بلند را در آینده نزدیک می‌سازیم

میقانی درخصوص مشکلات به وجود آمده در زمینه تحویل سامانه پدافند هوایی S300 و تلاش‌های صورت گرفته برای برطرف کردن این موضوع نیز گفت: با توجه به توانمندیهای موجود کشور در عرصه علمی و فن آوری و حرکتهای عظیم خود کفایی در عرصه های مختلف در موقعیتی هستیم که توان طراحی و ساخت کلیه نیازمندیهای دفاعی در داخل کشور را داریم.

وی افزود: در بحث سامانه های موشکی هم دربردهای مختلف اقدامات خوبی انجام گرفته و طرح های مختلفی در حال اجرا هست که بعضی از این طرحها به نتیجه رسیده، در رابطه با سامانه های برد بلند نیز اقدامات خوبی را از گذشته شروع کرده‌ایم و انشاءالله در آینده نزدیک آنها را تولید خواهیم کرد.

* انجام‌ رزمایش‌های مختلف توان رزمی ما را در پدافند هوایی افزایش داده است

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) برگزاری رزمایش‌های مختلف را در ارتقاء توان رزم و آمادگی نیروها بسیار موثر دانست و خاطرنشان کرد: اساساً تمرین عملیات صحنه نبرد برای ارزیابی آمادگی رزمی یگانها و احراز آمادگی عملیاتی برگزار می شود و برای مثال در رزمایشهای مدافعان آسمان ولایت 1و 2 که با شرکت بخش وسیعی از یگانهای پدافند هوایی نیروهای مسلح در سطحی گسترده برگزار شد، دستاوردهای خوبی بدست آمده است.

میقانی ادامه داد: ارتقاء هماهنگی و انسجام بین یگانهای پدافند هوایی نیروهای مسلح، تمرین تاکتیک‌های جنگ ناهمگون و تاکتیکهای جدید، در تکنیک و فن آوری روز تجهیزات و جنگ الکترونیک، تجدید نظر در متون آموزشی، ارتقاء روحیه فداکاری و شهادت طلبی که قطعاً نتیجه این رزمایش‌ها افزایش سطح مهارت و آمادگی یگانها و کارکنان سلحشور، پر تلاش و متعهد پدافند هوایی خواهد بود که هم در بازدارندگی و دفاع قاطع و کوبنده موثر و کارساز می باشد.

* هیچ عملیات بزرگی در دفاع مقدس بدون همکاری پدافند هوایی موفق نمی‌شد

وی همچنین به نقش بی بدیل پدافند هوایی در ایام دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: قبل ازپیروزی انقلاب اسلامی، دکترین نظامی ما آفندی و ماموریت یگانهای پدافندی دفاع ازپایگاههای هوایی بود ولی بعداز پیروزی انقلاب اسلامی با تغییر دکترین آفندی به دکترین دفاعی و شروع جنگ تحمیلی، مسئولین و کارشناسان پدافند هوایی اکثر نقاط کشور را زیر پوشش راداری و پدافندی قرار دادند و یگانهای پدافند هوایی اولین یگانهایی بودند که از اولین لحظات تجاوز رژیم بعثی وارد دفاع از آسمان ایران اسلامی شدند.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) با بیان اینکه نقش حیاتی و عملکرد درخشان پدافند هوایی در دوران 8 سال دفاع مقدس و در عملیات‌های مختلف، برای طراحان نظامی و ملت بزرگ ایران اسلامی که دوران دفاع مقدس را درک کرده اند بر هیچ کس پوشیده نیست، تصریح کرد: فعالیت‌های شبانه‌روزی و مداوم مجموعه یگانهای پدافند هوایی در تامین امنیت هوایی نقاط حساس و حیاتی کشور، مراکز تولید و صادرات نفتی کشور (جزایر خارک، اسکله های مستقر در خلیج فارس، مناطق اهواز و جنوب، مرکزی) و دفاع بیش از 280 مرکز اقتصادی، سیاسی، نظامی و غیره در طول هشت سال دفاع مقدس و مقابله با حملات هوایی ارتش رژیم بعث که به جدید ترین هواپیماها و سلاح‌ها مجهز بود از نقش های اساسی پدافند هوایی در 8 سال دفاع مقدس است.

میقانی افزود: همچنین انجام هرگونه عملیات نیروهای سطحی (زمینی و دریایی) و عملیات برون مرزی هوایی با پشتیبانی پدافند هوایی انجام می شد و این اساس کار پدافند هوایی است و پدافند همیشه خط مقدم است و بواسطه همین سابقه و نقش حیاتی است که فرمانده معظم کل قوا نیز می فرمایند اگر حادثه ای برای کشور پیش بیاید اولین مرکزی که باید فعالیت کند قرارگاه پدافند هوایی است.

وی ادامه داد: پدافندهوایی دردوران دفاع مقدس با بهره گیری ازجنگنده‌های رهگیری هوایی، گسترش سایت های موشکی پدافند زمین به هوا، جنگ افزارهای ارتفاع کم و ارتفاع متوسط، رادارها و پست‌های دیده‌بانی در کلیه عملیات‌ها حضور فعال داشت بگونه‌ای که هیچ عملیاتی طراحی نشد مگر اینکه پشتیبانی پدافند هوایی در آن پر حجم و مؤثر بود و در مجموع پدافند هوایی با سر نگونی صدها فروند از هواپیماهای دشمن با سر بلندی و کارنامه ای افتخار آمیز جنگ را به پایان برد.

* تعرض دشمن به خاک ایران نتیجه‌ای جز تلفات زیاد و پشیمانی برای آنها ندارد

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) در پایان تاکید کرد: به ملت بزرگ ایران اطمینان می دهیم که فرزندان شما درقرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) در دفاع از قلمرو هوایی کشور بسیار توانمند بوده و دائماً در حال ارتقاء توان رزم و آمادگی دفاعی خود هستند تا دشمنان خدا، قرآن و بشریت جرات بداندیشی به ملت و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را نداشته باشند و در صورت تعرض با جواب دشمن شکن ما مواجه خواهند شد و نتیجه ای از تعرض جز تلفات زیاد، شکست و پشیمانی نخواهند گرفت

کد موسیقی برای وبلاگ